Informacje podstawowe
Epidemiologia
Rokowanie
Zapobieganie
Zmiany łagodne
Inne nowotwory jajnika
Diagnostyka i badania
Leczenie
Specjalista radzi
Dla rodziny i przyjaciół
Wizyta u lekarza
Ważne adresy
Najczęściej zadawane pytania
INNE NOWOTWORY JAJNIKA

   Większość pacjentek myśli, że istnieje tylko jeden rak jajnika. Nie jest to prawdą. Niejednorodność komórek, tworzących jajnik, wpływa także na wielość typów nowotworu złośliwego narządu. Najczęstszy przypadek to nowotwór pochodzący z nabłonka. Ale i ten podzielić możemy na raka: surowiczego, endometrialnego, śluzowego, jasnokomórkowego, anaplastycznego, mieszanego czy guza Brennera.
   
    Inne rodzaje nowotworów pochodzą albo z tkanek otaczających komórki rozrodcze albo z komórek rozrodczych. Tu wymieńmy guzy jajnika hormonalnie czynne, powstające z komórek sznurów płciowych lub podścieliska, związane z nadprodukcją niektórych hormonów (androgenów, estrogenów, progesteronu, kortyzolu). Nowotwory wydzielające estrogeny to: ziarniszczak (n. złośliwy), otoczkowiak (n. łagodny), guzy sznurów płciowych z pierścieniowatymi kanalikami. Nowotwory wydzielające angrogeny to: guzy z komórek Sertoliego i Leydiga (androblastoma), szkliwiejący guz podścieliska, gynandroblastoma, guzy produkujące steroidy.

    Istotną klinicznie grupę nowotworów stanowią guzy z komórek rozrodczych, występujące głównie u dziewcząt i młodych kobiet. Należy do nich rozrodcza (dysgerminoma), nowotwór pęcherzyka żółtkowego, rak zarodkowy oraz dużą grupa potworniaków, zarówno łagodnych, jak i złośliwych.
Poza tymi typami mówi się również o nowotworach jajnika mieszanych, niesklasyfikowanych i przerzutowych ( z macicy, jajowodu, drugiego jajnika, sutka, czerniaka złośliwego czy przewodu pokarmowego).