Informacje podstawowe
Diagnostyka i badania
Leczenie
Leczenie przeciwnowotworowe
Leczenie wspomagające
Leczenie alternatywne
Specjalista radzi
Dla rodziny i przyjaciół
Wizyta u lekarza
Ważne adresy
Najczęściej zadawane pytania
LECZENIE ALTERNATYWNE

    Leczenie alternatywne to metody niekonwencjonalne, z których korzysta obecnie coraz większa liczba pacjentek. Ale nie wolno ich mylić z metodami wspomagającymi, bo to dwie odrębne kategorie.


Ponieważ ograniczona skuteczność metod konwencjonalnych (około 50% wyleczeń) i związane z nimi działania niepożądane zniechęcają pacjentki, sięgają one między innymi po:
  • bioenergoterapię (akupresura, "piramidki", lecznicze wkładki do butów)
  • metody "energetyczne" (elektryczne, hipertermia)
  • produkty biologiczne
  • preparaty ziołowe
  • witaminy i mikroelementy
  • diety
  • metody psychologiczne

Nie wierz, że metodom tym będziesz zawdzięczać całkowite wyleczenie. Jeśli nawet pojawiają się takie teorie, poparte przykładami, najczęściej są fałszywe.  Okazuje się bowiem, że albo wystąpiła spontaniczna regresja nowotworu, albo go w ogóle nie było, albo poprawę zawdzięcza się w rzeczywistości metodom konwencjonalnym.


    Metody alternatywne, w odróżnieniu od metod konwencjonalnych, nie posiadają uzasadnienia w postaci odpowiednich badań przedklinicznych i klinicznych oraz ich publikacji. Opierają się jedynie na wysnutych teoriach propagatorów, którzy dla "bezpieczeństwa" zalecają stosowanie swoich metod równocześnie z tradycyjnym leczeniem onkologicznym, uznając je za leczenie wspierające, wspomagające. 

    Zazwyczaj nie są to metody szkodliwe i nie powodują objawów niepożądanych, ale efekt ich działanie można porównać z efektem placebo. Propagatorzy bronią się jednak poprzez atakowanie zwolenników metod konwencjonalnych i firmy farmaceutyczne oskarżeniami o dbanie o własne interesy, a nie o dobro chorej. A prawdą jest, że argumenty przeciwników metod niekonwencjonalnych są bardziej sensowne. Po pierwsze - leczenie alternatywne jest nieskuteczne. A po drugie, jeśli uznaje się je za alternatywne względem klasycznego leczenia i pacjentka decyduje się właśnie na nie, opóźnia tym samym właściwe leczenie i zmniejsza swoją szansę na wyzdrowienie. Nie poleca się również stosowania obu metod jednocześnie, ponieważ "leczenie" alternatywne może pogorszyć skuteczność leczenia konwencjonalnego.